КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

28 липня - Міжнародний день хронічних вірусних гепатитів

Щорічно 28 липня,   починаючи з 2010 року Всесвітній Альянс боротьби з гепатитом за підтримки ВООЗ проводить заходи популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення. Метою  заходів є підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, більше охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В,  її інтеграції в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С. У травні 2016 року 69 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла три глобальні стратегії сектору охорони здоров’я, однією з яких є   вперше в історії поставлені глобальні цілі боротьби проти вірусного гепатиту. Зокрема, до 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи  як розширення програм вакцинації від гепатиту  А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди  для споживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.

 Дані офіційної статистики свідчать,  що в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому  гепатит,  особливо С, іноді називають "лагідним убивцею", а хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю, а також високим ризиком розвитком цирозу та раку печінки як наслідків гепатиту.

Згідно з експертними оцінками, на сьогодні в світі зареєстровано 130-150млн. випадків хронічного гепатиту С. Щороку приблизно 700 тис. людей помирають від НСV- асоційованих захворювань печінки. Вірусом гепатиту В інфіковано до 2 млрд., приблизно 240 млн. мають хронічну форму захворювання, 685тис. помирають щороку від ускладнень гепатиту В -  включаючи  цироз та рак печінки. На жаль 2/3 усіх хворих на хронічні гепатити В і С проживають у країнах Східної та Центральної Європи. В Україні за даними ВООЗ близько 3 % населення інфіковано ВГС, проте дані епідеміологічного дослідження показують, що серед населення старше 15 років кількість хворих на ХГС становить 8,9%.

Захворюваність на хронічні  вірусні гепатити  В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем. Фахівцями різного рівня в області ведеться постійна та планомірна робота по профілактиці та лікуванню  Так,  спостереження за хворими на хронічні вірусні гепатити, складовою якого є своєчасне обстеження та направлення на консиліум по призначенню противірусної терапії проводиться кабінетами інфекційних захворювань міст та районних центрів.  Щоквартально оновлена інформація направляється до організаційно-методичного кабінету при комунальному некомерційному підприємстві «Черкаська міська інфекційна лікарня» Черкаської міської ради, де з 2009 року проводиться робота  по   формуванню обласного  реєстру хворих на хронічні вірусні гепатити. Станом  на  1  липня 2018року  на обліку в обласному реєстрі хворих на ХВГ В і С перебуває               2 526 осіб,  із  яких  хворих  на  хронічний гепатит  С  –  2010  осіб,  у   тому   числі   294  особи з ко-інфекцією (+ ВІЛ ),  хронічний гепатит  В – 482особи, з них 13 з ко-інфекцією (+ ВІЛ ), ХВГ  В+С  – 34 особи, з них 8 з ко-інфекцією (+ ВІЛ ).

З метою виконання Державної цільової соціальної  програми в частині проведення противірусного лікування, з 2014 року  медпрацівниками  Черкаської інфекційної лікарні  проводиться робота по призначенню та проведенню противірусної терапії препаратами, купленими   за кошти державного бюджету.  В 2017 році на базі КНП «Черкаська  міська інфекційна лікарня» ЧМР створено спеціалізований гепатологічний кабінет з діагностики, лікування та реабілітації хворих на вірусні гепатити. Всього станом на 1 липня 2018року проліковано 190 хворих на ХВГ «С», в т.ч. 37 осіб з ко-інфекцією (+ ВІЛ ), стійка вірусологічна відповідь (СВВ) досягнута у 55,9% пацієнтів. З 2016 року згідно оновлених  протоколів лікування 123 хворих отримали потрійну терапію з додаванням препарату прямої дії софосбувір, СВВ досягнута у 95,4%.  Продовжує лікування 18 хворих.

Отже, незважаючи на багаторічну відсутність достатнього фінансування, проблема вірусних гепатитів демонструє вдалий приклад організації високого рівня надання медичної допомоги хворим. Успіхи, досягнуті в  цьому напрямку, включаючи практичні результати і наукові дослідження, відомі не тільки в Україні, але і в світі. Так, у 2016 р., згідно з даними ВООЗ, Україна увійшла в перелік  країн з низьким та середнім рівнем доходу,  де досягнуті значні успіхи в розширенні доступу до лікування ХГС, та отримала визнання на міжнародному рівні (в тому числі експертному) як країна з високою прихильністю до вирішення питань вірусних гепатитів (Європейська асоціація пацієнтів із захворюваннями печінки - ELPA).

Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни можуть попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.
          Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я» створено гарячу лінію з питань вірусних гепатитів 0800-50-33-10 (години роботи з 9.00 до 18.00). Операторами лінії виступають медичні працівники та люди, які перехворіли на гепатит.

Головний інфекціоніст Черкаської області                    С.Волгіна