КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

28 липня - Міжнародний день вірусних гепатитів

 

Щорічно  28  липня,  починаючи  з  2010  року,  Всесвітній  Альянс   боротьби з гепатитом за підтримки ВООЗ проводить заходи популяризаціі знань про вірусні гепатити  для   профілактики   нових   заражень   серед   населения.   Метою  заходів є підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В i С, більше охоплення населения вакцинацісю проти гепатиту В, iї інтеграції в національній програми   імунізації,   привернення    уваги    урядів    i    неурядових    організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В i С. У травні 2016 року 69 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла три глобальні стратегії сектору охорони здоров’я, однією з яких є вперше в icтopiї поставлені глобальні   цілі   боротьби   проти   вірусного   гепатиту.   Зокрема,   до   2020     року пропонується знизити  кількість  нових  випадків  захворювання  гепатитом  В  i  С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи як  розширення   програм   вакцинації   від   гепатиту   А   i  В;   запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові i хірургічних втручань; зниження шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В i С.

Дані офіційної статистики свідчать, що в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В  a6o  С, проте  рівень  обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів i не проявляється тривалий час, тому гепатит, особливо С, іноді називають «лагідним убивцею», а хронічні вірусні гепатити становлять серйозну  медичну та соціальну  проблему  у зв’язку з широкою  розповсюдженістю, а також високим ризиком розвитку цирозу та раку печінки як наслідків гепатиту.

Згідно з експертними оцінками, на сьогодні в світі зареєстровано 130-150 мільйонів випадків хронічного гепатиту С. Щороку приблизно 700 тисяч людей помирають від HCV- асоційованих захворювань печінки. Вірусом гепатиту В інфіковано до 2 мільярдів осіб, приблизно 240 мільйонів — мають хронічну форму захворювання, 685 тисяч помирають щороку від ускладнень гепатиту В, включаючи цироз та рак печінки. На жаль 2/3 ycix хворих на хронічні гепатити В i С проживають у краінах Східної та Центральної Європи. В Україні за даними ВООЗ близько 3 % населения інфіковано ВГС, проте дані епідеміологічного дослідження показують, що серед населения старше 15 років кількість хворих на ХГС становить 8,9 %.

Захворюваність на хронічні вірусні гепатити В та С є однісю з актуальних медичних i соціальних проблем. Фахівцями Черкаської області  різного рівня ведеться   постійна   та   планомірна   робота   по   профілактиці    та    лікуванню. Так, спостереження  за  хворими  на  хронічні   вірусні  гепатити,   складовою  якого є свосчасне обстеження та направлення на консиліум по призначенню противірусноі терапії, проводиться кабінетами інфекційних захворювань міст та районних центрів. Щоквартально оновлена інформація направляється до організаційно-методичного кабінету при комунальному некомерційному підприємстві «Черкаська міська інфекційна лікарня» Черкаської міської ради (далі — Черкаська інфекційна лікарня), де з  2009  року  проводиться  робота  по  формуванню  обласного  реєстру  хворих на хронічні вірусні гепатити. Станом на 1 липня 2017 року на обліку в обласному реєстрі  хворих  на ХВГ  В  i  С перебуває  2 056  осіб,  із  яких  хворих  на хронічний гепатит С — 1 611 осіб, у тому числі 255 осіб з ко-інфекцією (+ ВІЛ), хронічний гепатит B— 413 осіб, з них 12 з ко-інфекцісю (+ ВІЛ), ХВГ В+С — 32 особи, з них 8 з ко-інфекцісю (+ ВІЛ).

3 метою виконання Державної цільової соціальної програми в частині проведения противірусного лікування, з 2014 року медпрацівниками Черкаської інфекційної лікарні проводиться робота по призначенню та проведенню противірусної тepaпiї препаратами, купленими за кошти державного бюджету. Всього станом на 1 липня 2017 року проліковано 144 хворих на ХВГ С, у тому числі 34 особи з ко-інфекцією (+ ВІЛ), із них 69 хворих отримували подвійну терапію: пегільований інтерферон та рибавірин, стійка вірусологічна відповідь (далі — CBB) досягнута у 55,9 % пацієнтів. 3 2016 року в протоколи лікування хронічного вірусного гепатиту С включено потрійну терапію з додаванням препарату прямой діі софосбувіру, на  сьогодні  таку  терапію  вже  отримали  75  хворих,  CBB досягнута у 95,4%. Продовжує лікування 19 хворих.

Отже, незважаючи на багаторічну відсутність достатнього фінансування, проблема вірусних гепатитів демонструє вдалий приклад організації високого рівня надання медичної допомоги хворим. Успіхи, досягнуті в цьому  напрямку, включаючи практичні результати i наукові дослідження, відомі не тільки в Украіні, але i в світі. Так, у 2016 році, згідно з даними ВООЗ, Украіна увійшла  в перелік краін з низьким та середнім рівнем доходу, де досягнуті значні успіхи в розширенні доступу   до   лікування   ХГС,   та   отримала   визнання   на   міжнародному    рівні (в тому числі експертному) як краіна з високою прихильністю до вирішення питань вірусних гепатитів (Європейська асоціація паціснтів із захворюваннями печінки — ELPA).

Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму,  правил  сучасної  дезінфекції,  стерилізації  можуть   убезпечити   людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування   вірусними   гепатитами.   Всеукраїнською   благодійною   організацією

«Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я» створено гарячу лінію з питань вірусних гепатитів 0800-50-33-10 (години роботи з 9.00 до 18.00). Операторами лінії виступають медичні працівники та люди, які перехворіли на гепатит.

МБФ    «Альянс    Громадського    здоров’я»    спільно    з   благодійним    фондом «Інсайт»   запрошуе   прийняти   участь   28   липня   2017   року   з   10.00.   до 12.00 у інформаційно-просвітницькій   акції  до  Дня   боротьби   з  вірусними   гепатитами «Вимагаємо   лікування»,   яка   буде   проводитись   за   адресою:    м.    Черкаси, вул. Б. Вишневецького (площа біля міськвиконкому).

Під час акції організовується прес брифінг зі 3MI. А також  наступні  заходи:  розміщення  палатки  для  консультування  людей, у яких виявлено антитіла ВГС з метою їx перенаправлення до лікувальних закладів, демонстрація плакатів, поширення інформаційних матеріалів, відео/фотозйомка.

 

 

Головний позаштатний інфекціоніст управління охорони здоров’я 

Черкаської обласної державної адміністраціі                                  С. Волгіна