КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Які симптоми туберкульозу?


      Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зо­внішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система нама­гається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спо­стерігаються:

•    кашель, шо триває понад 2—3 тижні:

•    рясне потовиділення вночі;

•    слабкість;

•    безпричинна втрата ваги;

•    безпричинне підвищення температури тіла до 37 і більше градусів Цельсію, що триває понад тиждень.

     У деяких випадках можуть спостерігатися кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

Які існують методи діагностики туберкульозу?

        Для діагностування туберкульозу проводять флюорографію або рентгено­графію органів грудної клітки й аналіз мокротиння на наявність у ньому міко­бактерій туберкульозу.

    Аналіз мокротиння — це надзвичайно важливе дослідження, оскільки до­зволяє не тільки підтвердити діагноз «туберкульоз», а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків. Його можна пройти в лікувальних устано­вах загальної лікувальної мережі: міських/районних центральних лікарнях, фельдшерсько-акушерських пунктах, сільських лікувальних амбулаторіях тощо. Мокротиння слід здавати у лікувальному закладі, в спеціально відведе­ному для цього приміщенні або на свіжому повітрі.

     Флюорографічне або рентгенологічне дослідження органів грудної кліт­ки є цілком безпечним для дорослої людини (крім вагітних жінок). Сучас­ні цифрові технології дозволяють зменшити опромінення організму до мінімуму.

     У тих випадках, коли туберкульоз уражає не легені, а інші органи, прово­дять спеціальні дослідження, докладну інформацію про які можна отримати у лікаря.

Які існують форми туберкульозу?

    Розрізняють заразну форму туберкульозу легень - «відкриту» і незаразну форму — «закриту».

     Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з мокротинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за «закри­тої» форми в мокротинні не виявляють мікобактерію туберкульозу, і зазвичай такі пацієнти взагалі не кашляють.

    «Закрита» форма туберкульозу — це переважно рання стадія захво­рювання. коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1—2 см).

     «Відкрита» форма - це більш просунута стадія захворювання, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини (може бути враженою вся легеня або навіть обидві легені). Однак, навіть при виявленні туберкульозу в задавненій стадії захворювання повністю вилікову­ється, при цьому зазвичай функція легень не порушується.

    У 90 % людей туберкульоз вражає легені.

     Позалегеневий туберкульоз — це незаразна форма захворювання. В таких випадках туберкульоз загрожує тільки життю людей, що захворіли. Для цієї форми туберкульозу також характерні загальні ознаки інфекційного захворю­вання: нездужання, підвищення температури тіла, втрата ваги, потіння вночі, ознаки ураження конкретного органу - збільшення лімфатичних вузлів, голо­вний біль, біль у хребті або суглобах, ураження шкіри тощо.

 

Чи можливо вилікувати туберкульоз?

           Так, при умові:

•     своєчасної діагностики захворювання, за відсутності надмірного руйну­вання легеневої тканини, яка не відновлюється;

•     високої прихильності до лікування - виконання режиму призначеного лікування.

Що таке формування прихильності до лікування?

     Пояснення різниці в термінах лікування вчасно виявленого та занедба­ного процесу.

     Пояснення ускладнення від невиліковного туберкульозу.

     Пояснення небезпеки інфікування членів сім’ї.

 

Яким чином здійснюється лікування туберкульозу?

        Оскільки туберкульоз - інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує.

        Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберкульозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих із новими випадками захворювання.

Які заходи профілактики існують для членів сім’ї хворого на туберкульоз?

     Всім дорослим членам сім’ї і дітям підліткового віку роблять рентгеногра­му (флюорограму) органів грудної клітки, маленьким дітям - пробу Манту.

     Профілактичні заходи можуть включати прийом протитуберкульозних препаратів.

     Іншою важливою складовою профілактики туберкульозу є дотримання правил інфекційного контролю у приміщенні.

Які правила інфекційного контролю?

    Для знищення збудника захворювання потрібне постійне провітрювання, ультрафіолетове опромінення та вологе прибивання приміщення. 

 

                                                                                                                                                     Лікар ЗПСМ                                                            Рюшина Т.І.