КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Які тести на рак дійсно необхідні?

Які тести на рак дійсно необхідні?

НАУКА ПРОФІЛАКТИКИ І РАННЬОГО  ВИЯВЛЕННЯ РАКУ ЗМІНЮЄТЬСЯ.ЛЮДИ ПОВИННІ ЗНАТИ ЯКІ ТЕСТИ НА ОНКОЗАХВОРЮВАННЯ ПРИНОСЯТЬ КОРИСТЬ, ЯКІ НІ, А ЯКІ ВЗАГАЛІ МОЖУТЬ БУТИ ШКІДЛИВИМИ.Мова не йде про людей з високим ризиком розвитку раку, не про тих хто знайшов у себе утвір в грудних залозах або пігментну пляму на шкірі. Мова йде про тих хто не має жодних ознак хвороби.  Далеко не всі тести на раннє виявлення раку корисні, деякі є потенційно шкідливі.

В опублікованих нових дослідженнях рекомендовано тільки 3 з 11 широко розповсюджених тестів на раннє виявлення раку , та й ті тільки для певних вікових груп. Рекомендовано скринінг на виявлення раку  шийки матки, кишківника і грудних залоз. Скринінг на раннє виявлення раку сечового міхура, легень, шкіри, порожнини рота, простати, яєчників, підшлункової залози і яєчок – ні.

 Нижче приведені рекомендації щодо  3-х необхідних обстежень.

РАК ШИЙКИ МАТКИ:жінки у віці 21 – 30  повинні робити так званий ПАП-тест(мазок з шийки матки) кожні 3 роки. Жінки у віці 31 -65 можуть робити це 1 раз у 5 років, якщо попередньо обстежені на наявність HPV-вірусу папілломи людини ,що спричиняє цей рак. Жінки старші 65 можуть не робити далі ці обстеження, якщо раніше регулярно обстежувались. До 21 року жінкам можна не обстежуватись бо ця вікова категорія хворіє рідко.

РАК КИШКІВНИКА:  РЕГУЛЯРНОМУ ОБСТЕЖЕННЮ ПІДЛЯГАЮТЬ ЛЮДИ У ВІЦІ 50 – 75 РОКІВ.РІШЕННЯ ПРО ОБСТЕЖЕННЯ СТАРШИХ ЛЮДЕЙ ПРИЙМАЄТЬСЯ РАЗОМ З СІМЕЙНИМ ЛІКАРЕМ. ЗВАЖУЮЧИ ВСІ ЗА І ПРОТИ. ОПЦІЯ ВКЛЮЧАЄ КОЛОНОСКОПІЮ КОЖНІ 10 РОКІВ АБО СИГМОСКОПІЮ КОЖНІ 5 РОКІВ ПЛЮС ТЕСТ НА ПРИХОВАНУ КРОВ КОЖНІ 3 РОКИ АБО ЩОРІЧНО.

РАК ГРУДНИХ ЗАЛОЗ: ЖІНКИ У ВІЦІ 50 – 75 ПОВИННІ ПРОХОДИТИ МАМОГРАФІЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ КОЖНІ 2 РОКИ. ВІКОВІ КАТЕГОРІЇ 40 – 49 І 75 І СТАРІШІ ПОВИННІ ОБГОВОРИТИ ДОЦІЛЬНІСТЬ З СВОЇМ ЛІКАРЕМ.

8 скринінгових тестів які не рекомендовані для тих ,хто не має високого ризику захворіти на рак, тому що : дані раки рідко зустрічаються, ефективність тестів не доведена, тести не можуть виявити рак в тій стадії коли лікування можливе. Деякі тести взагалі нікому не рекомендуються.

Отже . список тих яких треба ,,уникати,, потенційно здоровим людям.

РАК СЕЧОВОГО МІХУРА : тест виглядає як кров або ракові клітини в сечі.

РАК ЛЕГЕНЬ:    КТ  або МРТ – тільки для осіб похилого віку які палять цигарки все життя.

РАК ШКІРИ : візуальне обстеження шкіри на меланому. Повинно бути елементом рутинного обстеження пацієнта сімейним лікарем.

РАК ПОРОЖНИНИ РОТА: візуальне обстеження ротової порожнини стоматологом або сімейним лікарем. Кожний пацієнт також повинний приймати участь в цьому при щоденному туалеті ротової порожнини.

РАК ПРОСТАТИ:  аналіз крові на простат специфічний антиген(PSA). Рішення про цей тест приймається після обговорення з лікарем. ШИРОКЕ ОБСТЕЖЕННЯ ВСІХ ПІДРЯД НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ.

РАК ЯЄЧНИКІВ: скринінг включає виявлення в крові білка пов’язаного з раком яєчників ( С 125 ) та транс вагінальне УЗД обстеження. НЕ РЕКОМЕНДОВАНИЙ НІКОМУ ХТО НЕ МАЄ ПІДВИЩЕНОГО РИЗИКУ.

РАК ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ: СКРИНІНГ -  МРТ, КТ або УЗД органів черевної порожнини або генетичне дослідження( в Україні для цього виду раку немає). НЕ РЕКОМЕНДОВАНИЙ НІКОМУ ХТО НЕ МАЄ ПІДВИЩЕНОГО РИЗИКУ.

РАК ЯЄЧОК: тест – фізикальне обстеження калитки і яєчок лікарем.НЕ РЕКОМЕНДОВАНО ЯК ЧАСТИНА РУТИННОГО ОБСТЕЖЕННЯ.

                       ПРОФІЛАКТИКА РАКУ:

 СТИЛЬ ЖИТТЯ, СТИЛЬ ЖИТТЯ, СТИЛЬ ЖИТТЯ.

Якщо ви серйозно зацікавлені в тому щоб не захворіти на рак, треба зробити 3 речі :

НЕ ПАЛИТИ, ЗАЙМАТИСЬ ФІЗКУЛЬТУРОЮ, ПРИВЕСТИ ВАГУ ДО НОРМИ.

ОЖИРІННЯ ВИННЕ В 4% ЧОЛОВІЧИХ РАКІВ І  У 7% ЖІНОЧИХ.НОРМАЛЬНА ВАГА ЗНИЖУЄ ШАНСИ ЗАХВОРІТИ НА РАК МАТКИ І РАК СТРАВОХОДУ. РЕГУЛЯРНЕ ФІЗИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ ЗНИЖУЄ РИЗИК ЗАХВОРІТИ НА РАК КИШКІВНИКА ТА РАК ГРУДНИХ ЗАЛОЗ. ПАЛІННЯ ЦИГАРОК ЗБІЛЬШУЄ РИЗИК ЗАХВОРІТИ НА РАК ЛЕГЕНЬ, ГОРТАНІ,ПОРОЖНИНИ РОТА, СТРАВОХОДУ, СЕЧОВОГО МІХУРА, НИРОК, ПІДШЛУНКОВОЇ ЗАЛОЗИ.