Публікації поліклініки
Роль грудного вигодовування у житті дитини та мами.
Грудне вигодовування, його переваги для мами та дитини.
Грудне молоко — це унікальне та індивідуальне харчування для немовлят, яке виробляється молочними залозами після народження дитини відразу або протягом 72 годин.
v Чим корисне грудне молоко?
Жіноче молоко є унікальним продуктом. Ця біла солодкувата рідина складається з більше ніж 1000 компонентів і містить величезну кількість речовин, які неможливо синтезувати штучно.
Годувати грудьми економічно вигідно, це безпечна та завжди доступна їжа для дитини. Молоко мами завжди має необхідну температуру і оптимальний склад, який постійно змінюється в залежності від віку дитини і її стану .
Серед дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, рідше зустрічаються прояви синдрому раптової смерті новонародженого. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку таких захворювань, як бронхіальна астма, атопічний дерматит, цукровий діабет другого типу, ожиріння тощо.
Під час грудного вигодовування виникає тісний психоемоційний зв’язок між матір’ю та дитиною.
Грудне вигодовування є екологічно чистим, оскільки цей процес не засмічує навколишнє середовище – на відміну від штучного вигодовування з використанням пластикових пляшечок і сосок.
Ø У перші шість місяців життя дитини грудне молоко є повноцінним джерелом харчування та рідини, необхідним для її росту та розвитку. Позитивні властивості грудного вигодовування:
o грудне молоко містить особливі ферменти, які забезпечують нормальне травлення та дають змогу дитині в майбутньому вводити у свій раціон нові продукти харчування;
o під час годування грудьми виділяється гормон окситоцин, який допомагає зняти стрес і заспокоїти дитину;
o зміцнює імунну систему та підвищує її здатність чинити опір різним хвороботворним впливам (оскільки грудне молоко містить антитіла та стовбурові клітини).
o материнське молоко містить антигени, які створюють захисний бар'єр від алергічної реакції на харчові продукти.
Усі корисні компоненти грудного молока всмоктуються через слизову оболонку шлунка та посилюють захисні функції організму дитини. Грудне молоко — це персоналізована їжа: воно змінюється відповідно до потреб дитини в міру її зростання.
v Роль грудного вигодовування у житті мами та малюка.
Біологічно активні речовини, які входять до складу грудного молока (гормони, ферменти, імунні комплекси, багаточисленні регуляторні фактори) допомогають новонародженим швидше подолати пологовий стрес та краще адаптуватися до нових умов життя. Ці речовини сприяють нормальному травленню, правильному обміну речовин, стартовій імунній підтримці та формуванню у дитини захисної кишкової біфідуальної мікрофлори, а в подальшому - повноцінної системи імунітету. Позитивний вплив грудного вигодовування на стан здоров’я дитини зберігається протягом всього життя.
Грудне вигодовування має цілу низку переваг і для мами. Зокрема, воно знижує ризик розвитку раку молочних залоз, яєчників та матки. Зменшується ризик розвитку маткової кровотечі після пологів: відповідальний за скорочення м'язів матки гормон окситоцин, який виробляється під час лактації, сприяє нормалізації розмірів матки і повертає її в допологовий стан. У жінок, які годують грудьми, значно рідше зустрічається післяпологова депресія. Лактаційна аменорея (відсутність менструації під час грудного вигодовування) є не гарантованим, але досить ефективним способом попередити настання нової вагітності. Втім, слід зважувати на те, що строки лактаційної аменореї у кожної жінки свої.
v Які ж ознаки правильного прикладання дитини до грудей?
§ Ротик дитини широко відкритий.
§ Нижня губа малюка вивернута.
§ Пдборіддя щільно притиснуте до молочної залози.
§ Правильне прикладання – асиметричне. Це означає, що згори ми бачимо частину ареоли, тоді як нижню частину ареоли не видно.
v Основні пози при грудному вигодовуванні:
ü Колиска. Голова малюка лежить на ліктьовому згині матері з боку того соска, який він смокче, в той час як її рука підтримує дитину вздовж спини і шиї. Живіт малюка притиснутий до живота матері.
ü Перехресна колиска. Положення тіла малюка таке саме, як і в позі “колиска”, але мати перехоплює дитину іншою рукою, підтримуючи її під спиною і фіксуючи потилицю. Вільною рукою мама може керувати процесом і допомагати дитині вхопити сосок.
ü Лежачи на боці. Мама лежить на боці, обличчям до малюка. Рот малюка знаходиться на одному рівні з соском. Можна підкласти подушку, щоб підтримувати спину та шию малюка. Ця поза може бути оптимальною для тих, хто переніс кесарів розтин, оскільки в такому положенні немає жодного тиску на груди і живіт, або такий тиск є мінімальним.
ü З-під руки. Малюк розташований збоку від матері, його тіло і ніжки знаходяться у неї під рукою. Голівку дитини мати тримає рукою. В такому положенні можна також покласти руку на подушку.
ü Напівлежачи. Іноді виникає необхідність годувати у такій позі: малюк лежить на мамі, животом до живота, голівка злегка повернута на бік. Така поза зручна в перші місяці життя дитини, оскільки в цей період лактація тільки налаштовується, і тому бувають припливи молока, під час яких молоко йде в такій кількості, що дитина неспроможна з ним впоратися й може захлинутися. Коли ж дитина знаходитиметься зверху, їй буде простіше опанувати цей процес і впоратися з потоком молока.
ü Нависання. Годування в такій позі може бути корисним і для матері, і для дитини. Для мами – це можливість спустошити центральні та нижні долі молочної залози. Малюку таке вигодовування може бути зручним тоді, коли смоктати самостійно йому важко, наприклад, ця позиція може бути актуальною для слабеньких немовлят або для тих, хто після пляшечки відмовляється брати груди, бо “видобувати” молоко з грудей значно важче, аніж із соски.
v Яка частота та тривалість грудного вигодовування?
У перші кілька днів життя дитину необхідно годувати за вимогою. Зазвичай кожні одну-три години вдень і вночі. У міру того як дитина росте, вона може витримувати більше часу між годуваннями.
Новонароджені можуть смоктати одну або обидві груди від 20 до 40 хвилин. У міру того, як діти стають старшими та досвідченішими в грудному вигодовуванні, їм може знадобитися близько 5-10 хвилин з кожного боку.
v Як правильно зціджувати грудне молоко руками?
Зціджування молока означає вилучення молока з грудей, щоб його зберігати та за необхідності годувати малюка. Давати зціджене молоко можна з ложечки чи з чашки, але не рекомендується давати молоко з пляшки із соскою. Зціджувати грудне молоко можна вручну або за допомогою електричного чи ручного молоковідсмоктувача.
Етапи зціджування молока руками:
1. Ретельно вимийте руки теплою водою (прикладати до грудей холодні руки не можна).
2. Нагрійте груди теплими руками або рушником, можна зробити легкий масаж (для посилення припливу молока та розслаблення шкіри молочних залоз).
3. Зручно сядьте та трохи нахиліться вперед.
4. Приступайте до зціджування молока: рукою обхопіть ареолу, водночас великий палець розташовується зверху, а інша долоня — знизу, та стискайте груди. Має бути так: натиснути, стиснути та відпустити.
Зціджувати потрібно обидві груди однаково. Грудне молоко необхідно збирати в стерильну ємність.
v Як зберігати зціджене грудне молоко?
Зберігати грудне молоко необхідно в стерильних ємностях, які герметично закриваються, запобігаючи потраплянню мікробів і сторонніх запахів. Рекомендується відмовитися від пластикової тари, перевагу слід віддати склу або спеціальним ємностям для грудного молока.
Що робити, якщо мало молока під час ГВ?
Лактацію можна збільшити за допомогою частих годувань і правильного харчування матері. Способи збільшення лактації:
- збільшити частоту годування грудьми (стимулює виділення гормонів, що впливають на кількість молока);
- зціджувати грудне молоко між годуваннями;
- годувати обома грудьми;
- калорійно харчуватися (матері-годувальниці рекомендується вживати на 300-400 калорій більше, ніж зазвичай, дотримуючись повноцінного раціону).
Також можна робити масаж грудей, приймати теплий душ. На лактацію впливає вживання рідини (необхідно випивати близько двох літрів рідини на добу, наприклад, води, чаю, молока).
За недостатньої кількості грудного молока можуть допомогти препарати для підвищення лактації, що стимулюють вироблення гормону пролактину. Препарати можна пити строго за призначенням лікаря.
v Як годувати грудьми в громадських місцях?
У перші кілька днів життя дитини матері віддають перевагу годування грудьми тільки в комфортних місцях, переважно вдома. Однак у міру зростання дитини і після звикання до процесу лактації можуть виникнути випадки годування в громадських місцях. Деякі правила, як годувати грудьми в громадських місцях:
1. Відчувайте себе комфортно за грудного вигодовування в громадських місцях. Грудне вигодовування — природний фізіологічний процес, який необхідний дитині.
2. Знайте свої права. Просити жінку-годувальницю покинути громадське місце (кафе, магазин або громадський транспорт) — незаконно.
3. Плануйте місце заздалегідь. Перед виходом на вулицю подумайте про те, як і де годувати грудьми.
4. Обирайте зручний одяг і бюстгальтер, призначений для грудного вигодовування.
Можна використовувати спеціальні дитячі слінги, які дають змогу погодувати дитину, поки вона в ньому. Також можна подумати про накидку (деякі матері почуваються комфортніше, накриваючи груди накидкою для годування грудьми).
v Як довго годувати грудьми?
Американська академія педіатрії (AAP) та Американський коледж акушерів і гінекологів, рекомендують грудне вигодовування (без суміші, соку та води) впродовж шести місяців. Після введення інших продуктів рекомендується продовжувати годування грудьми протягом першого року життя дитини.
А ВООЗ рекомендує годувати малюка грудьми до 2 років і довше, якщо мама цього бажає.
v Як завершити грудне вигодовування м’яко та без стресів?
Малюк має отримувати материнське молоко протягом першого півроку життя як основне харчування, а після шести місяців вводиться прикорм і частота ГВ зменшується. Завершення грудного вигодовування має бути комфортним для матері та дитини, а тому поступовим і без стресу.
М'яке завершення ГВ тому і називається м'яким, що це не швидкий, не різкий, а поступовий процес, який може тривати кілька місяців. Годування грудьми, а тим більше для малюка після 1 року – це не лише їжа. Часто дитина просить груди не тому, що голодна, а тому, що хоче побути з мамою, відпочити, заспокоїтися, втішитись після емоційного сплеску, відновитися після стресу.
Тому завершення ГВ – це не про те, щоби просто перестати давати груди, бо ж дитина вже самостійно і багато їсть різноманітну їжу. Це про те, щоб навчити його іншим, більш зрілім, самостійним реакціям на те, що відбувається. А для цього, звичайно ж, потрібен час.
Наприклад, якщо малюк упав, засмутився і прийшов до мами за звичною втіхою, то треба подумати, як навчити його втішатися та заспокоюватися без грудей. Якщо малюк звик засинати на маминих грудях, то потрібно подумати, які ритуали замінять прикладання на сон і дати час цим ритуалам зайняти своє місце в житті дитини.
Тепер оберемо один із етапів і подумаємо, чим можна замінити грудне годування?
Наприклад, одразу після пробудження можна запропонувати смачний сніданок, розпочати веселу ранкову гру з дитиною або якось по-іншому відволікти її, щоб вона переключилася з грудей на щось інше.
На ніч можна придумати та запропонувати ритуал відходу до сну. Це може бути колискова, читання книжки, похитування, погладжування. Спочатку робіть це разом із грудним годуванням, потім годування приберіть, а ритуал залиште.Так дитина навчиться засипати самостійно.
Діємо поступово: переходимо до нового етапу лише після того, як малюк упевнено обходиться без годування на попередньому. Важливо не поспішати. Дайте собі і малюкові рівно стільки часу, скільки потрібно.
Якщо ви м'яко і поетапно зменшуватимете кількість прикладань, то лактація знижуватиметься сама по собі, і ніяких таблеток та перев'язувань не потрібно (як колись робили наші матусі та бабусі).