КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Сказ - загроза не здоров'ю, а життю!

Сказ - особливо небезпечна інфекційна хвороба людей ітварин, яка завжди закінчується смертю. Збудником сказу є вірус, який вражаєцентральну нервову систему. Виділяється з хворого організму вірус тільки зіслиною. Зараження сказом відбувається через пошкоджені шкірні покрови абослизові оболонки під час укусу або при ослиненні.

Протягом останніх тринадцяти років на території областіпротікає інтенсивна епізоотія сказу, яка охопила всі адміністративнітериторії. За цей час зареєстровано 1201 випадок сказу серед тварин, з них 437(36,4%) серед хижих звірів. Найбільшу їх кількість зареєстровано в районах:Чорнобаївському --163, Черкаському - 114, Кам’янському - 107, Золотоніському - 105,Драбівському - 91. В поточному році станом на 01.11.2011 р. зареєстровано 48 випадківсказу серед тварин, з них 14 серед диких звірів.

Головними причинами довготривалої епізоотії є недостатнєпроведення регуляції щільності популяції лисиць та неефективна робота полокалізації і ліквідації осередків сказу, що підтверджується наявністю 49зон стійкого неблагополуччя зі сказу,, в яких протягом 5 років зареєстрованобільше 2-х випадків загибелі тварин. Майже всі хворі лисиці виявлялися внаселених пунктах на вулицях, подвір’ях громадян і підприємств, в приміщенняхферм тощо.

Сказ - природно-вогнищеваінфекція. Основним резервуаром і переносником вірусу є лисиці, від якихвін передається домашнім тваринам, в першу чергу котам. Останні, разом злисицями добувають собі корм - мишоподібних гризунів, при цьому обмінюються міжсобою вірусом сказу і заносять інфекцію в населені пункти.

Заходи щодо боротьби зі сказом під керівництвом органівмісцевої влади здійснюють наступні служби і відомства:

органи лісового і мисливського господарства відповідаютьза роботи по регуляції щільності популяції лисиць та їх імунізацію протисказу;

органи житлово-комунальногогосподарства ведуть реєстрацію домашніх собак, котів та проводять вилов бездомнихтварин;

ветеринарна службапроводить щеплення проти сказу домашнім собакам, котам, а в осередках сказу ісільськогосподарським тваринам, здійснює ветеринарний нагляд за тваринами, якінанесли пошкодження людям;

медична службазабезпечує надання невідкладної медичної допомоги всім особам, які зазнали ризикуінфікування вірусом сказу.

Протягом 35 років внашій області загинуло від сказу 17 осіб, з яких були покусані котами

10, лисицями - 5, єнотоподібною собакою - 1, домашньоюсобакою - 1.

Після 20 річногоепідемічного благополуччя у липні 2003 року в с.Рижанівка Звенигородськогорайону зареєстровано захворювання на сказ дитини 5 років, яка була покусанабродячою кішкою. За медичною допомогою з приводу укусу батьки не звернулися,через що необхідні щеплення не були проведені і дитина померла.

Вірус в слині хворої тварини з’являється за 10 днів до появиклінічних ознак захворювання. Ось чому за тваринами, які нанесли укуси людям,необхідно проводити ветеринарний нагляд протягом 10 днів з моменту укусу длявизначення його безпечності по сказу.

Для попередженнязараження цією страшною хворобою необхідно уникати контакту з невідомимита хворими тваринами. Особливу небезпеку в поширенні сказу відіграють укусидикими хижаками, летючими мишами, котами і бродячими собаками. Поява диких звірівв денний час в населених пунктах або на фермах вказує на можливу наявність уних клінічних ознак сказу.

Якщо медицина ще неможе вилікувати хворого сказом, то з попередженням виникнення цієї хворобивона успішно справляється шляхом проведення лікувально-профілактичнихщеплень особам з підозрою на можливе зараження вірусом сказу.

Для попередження захворювання на сказ при укусах тваринаминеобхідно:

негайно поверхнюрани рясно промити водою з милом, краї рани обробити спиртом або настоянкоюйоду;

негайно звернутисяза медичною допомогою до місцевого медичного працівника;

сприяти проведенню 10-денного ветеринарного нагляду затвариною, що нанесла укус;

невідкладно прийнятиповністю курс щеплень проти сказу, якщо такий був призначений.

Протипоказань проти щеплень немає, їх можна робити немовлятам,вагітним жінкам, старим людям. Препарати для щеплень виділяються безоплатно.

Основним і найбільш радикальним заходом щодо запобіганнязахворюваності людей на сказ є ліквідація хвороби серед тварин - носіїв і джерелзбудника інфекції шляхом регулювання чисельності хижих звірів, знищеннябродячих собак, котів та суворе виконання правил утримання домашніх тварин. Власники собак зобов’язані щорічнореєструвати їх та робити їм профілактичні щеплення проти сказу.                                                                                                                        Лікар хірург  Горошко С.В.