КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Важливість щоденної фізичної активності. Для людей з діабетом, предіабетом і надлишковою вагою.

Зниження фізичної активності - це глобальна проблема, яка стосується не тільки дорослих і людей похилого віку, але й навіть дітей. Загальна урбанізація та інтенсивна глобалізація призводить до того, що ми проводимо більше часу сидячи за комп’ютером, їздимо автомобілем і багато часу проводимо на роботі або в школі. І зовсім не звертаємо увагу на те, що мало рухаємося, не кажучи вже про заняття спортом. Людство в більшій мірі подолало епідемії інфекційних хвороб, але не може здолати неінфекційні хвороби, які з кожним роком все більше і більше набувають поширення, а саме: серцево-судинні хвороби, діабет і рак. Саме низький рівень фізичної активності є одним із вагомих факторів ризику в розвитку цих серйозних хвороб.

Згідно оцінки фахівців, знижена фізична активність є однією із основних причин розвитку пухлин молочної залози та прямої кишки, малорухливий спосіб життя виявляють у 21-25 % хворих. Також, низька фізична активність може призводити до розвитку діабету 2 типу - 27% від загальної кількості випадків.

Дослідження вказують на те, що зміна стилю життя, яка включає в себе принаймні 30 хвилин щоденної помірної фізичної активності та дієту з обмеженою калорійністю (25-30 ккал/день), в 1,5 рази зменшує прогресування предіабету та ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.

Які фізичні навантаження є оптимальними при цукровому діабеті 2-го типу?

Це залежить від Вашого віку, стадії і важкості хвороби. Але майже всім підходять фізичні вправи помірної складності, наприклад, швидка хода. Хода є простим видом фізичної активності і Ви можете займатися нею практично в будь-якому місці. Єдиним необхідним обладнанням є зручний одяг і правильно підібрані відповідного розміру взуття і шкарпетки. Біг, їзда на велосипеді, плавання і танці є також чудовими видами фізичної активності. Оберіть той вид фізичної активності, який Вам подобається і є зручним для Вас. Наприклад, Ви можете займатися швидкою ходою 3 рази на тиждень по 30-40 хвилин і додатково займатися йогою, плаванням або танцями два рази на тиждень. Завжди носіть з собою ідентифікатор, на якому повинно бути вказано, що у Вас цукровий діабет, і наведена інформація про лікарські засоби, які Ви приймаєте, та номер телефону для невідкладного зв’язку. В такому випадку, якщо у Вас виникне проблема під час виконання фізичних вправ, інші люди будуть знати, до кого звернутися, і як Вам допомогти.

Оптимальний час для виконання фізичних вправ для більшості людей з діабетом – через 1-3 години після прийому їжі. Це час, коли рівень глюкози в крові є найвищим, а ризик низького рівня глюкози в крові (гіпоглікемії) є найнижчим. Краще не виконувати фізичні вправи, коли інсулін або цукрознижуючі таблетки досягли свого піку дії. Якщо Ви не знаєте коли це відбувається, спеціалісти, що займаються лікуванням Вашого цукрового діабету, можуть розповісти Вам, коли різні лікарські засоби, найвірогідніше, досягають піка дії.

Якщо Ви вводите інсулін або приймаєте цукрознижуючі таблетки, вимірюйте рівень глюкози в крові перед виконанням фізичних вправ. Не займайтеся фізичними вправами, якщо рівень глюкози в крові дуже низький. І завжди носіть з собою їжу з високим вмістом простих вуглеводів (цукор, таблетки глюкози, фруктовий сік або солодка газована вода) на випадок виникнення низького рівня глюкози крові.