Публікації поліклініки
20 жовтня Всесвітній день боротьби із захворювання на рак молочної залози
20 жовтня Всесвітній день боротьби із захворювання на рак молочної залози
Мета проведених в цей День заходів - звернути увагу суспільства на проблематику раку грудей, покращити знання з цього питання, з тим, щоб стала можливим діагностика захворювання на початковій стадії, та здійснено належного лікування.
Рак молочної залози - одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед жінок. Особливо ризикують стати жертвами цієї хвороби представниці «слабкої статі», вік яких вже наближається до сорока років. У всьому світі в останні десятиліття розгорнулася кампанія по боротьбі з раком молочної залози.
Нагадаємо, що з 2005 року 20 жовтня проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози, а 4 лютого - Міжнародний день боротьби з онкологічними захворюваннями.
На території обслуговування П’ятої поліклініки в поточному році на обліку перебуває 252 особи з діагнозом: рак молочної залози. За 9 місяців 2015 року зареєстровано 16 випадків раку молочної залози, із них I- ІІ стадія захворювання – 12 осіб, ІІІ стадія захворювання – 4 особи.
У м. Черкаси пройти мамографічне обстеження можна в обласному онкодиспансері та в рентгенологічному відділенні П’ятої поліклініки де встановлено сучасний мамограф (вир.США).
У 2015 році у рентгенологічному відділенні нашої поліклінніки пройшли мамо графічне обстеження 1308 осіб. Із них- 42 жінки направлено на до обстеження в Черкаський обласний онкологічний диспансер з діагнозом-рак молочної залози та підозра на рак молочної залози
Як показав досвід світової онкології: ефективна профілактика та лікування раку молочної залози можливі. Сучасні підходи до профілактики, діагностики та лікування дозволяють вилікувати більш ніж 98% пацієнтів на ранній стадії захворювання і більше 60% всіх хворих на рак молочної залози.
Скринінг — це найбільш ефективна сучасна методика обстеження здорових жінок, що дозволяє діагностувати рак на дуже ранній стадії. Почнемо з того, що дамо характеристику самому поняттю слову скринінг. Термін походить від англійського «scrееning» у значенні «просіювати через сито». Під цим маловідомим терміном ховається проведення простих і абсолютно безпечних досліджень великого числа людей з метою виявлення серед них тих, хто складає групу ризику з приводу розвитку у них того чи іншого захворювання. Скринінг треба відрізняти від ранньої діагностики — виявлення хвороби у осіб, котрі самі звернулись за медичною допомогою після появи у них скарг чи симптомів хвороби. Для проведення скринінгу раку молочної залози застосовують так звані скринінгові тести, серед яких найголовніші:
• самообстеження молочних залоз;
• клінічне обстеження молочних залоз;
• мамографія
• ультразвукове обстеження молочних залоз
Самообстежєння молочних залоз — якщо його проводити регулярно, може бути достатньо корисним, оскільки відомо, що 8-9 випадків РМЗ із 10 виявляються самими жінками.
Клінічне обстеження — виконується лікарем або спеціально навченим середнім медпрацівником на амбулаторному прийомі, в оглядовому кабінеті поліклініки або підприємстві, включеному до скринінгової програми.
Мамографія — ведучий скринінговий тест, котрий гарантує високу ступінь виявлення пухлин у доклінічній стадії (включаючи рак «іn situ») і сприяє зниженню смертності від РМЗ на 25-30 %.
Ультразвукове обстеження - значний додатковий метод діагностики,особливо якщо молочні залози 3-4 типу щільності. Ведучий метод для диф. діагностики солідних та порожнистих утворень.
Згідно рекомендацій Державної програми «Онкологія», скринінг РМЗ, який запроваджений на теренах України з 2002 року, передбачає:
• щорічне пальпаторне обстеження молочних залоз у жінок усіх вікових груп;
• мамографічне обстеження жінок віком 40-65 років.
Мамографічне та ультразвукове обстеження рекомендовано проводити в першу половину менструального циклу ( з 4 по 10 день від початку місячних) та негайно(при клінічних показаннях).
Жінкам до 40 років мамографічне обстеження проводиться по показання. Йому повинне передувати ультразвукове дослідження,враховуючи різні типи щільності молочних залоз.
Слід запам’ятати що молочна залоза повинна обстежуватися комплексно( пальпаторний огляд лікарем-мамологом,мамографія та ультразвукове обстеження). Не слід забувати, що такий скринінг сприяє психологічному розвантаженню жінок, оскільки вони переконуються, що у них злоякісної пухлини нема.
Підготувала
Зав. рентгенологічним відділом
П’ятої поліклініки М.М.Красільник