КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Дієта при гіпертонії

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Натрій є мікроелементом, природно присутнім в продуктах харчування, який додається до їжі, переважно, у вигляді кухон­ної солі. Мешканці Східноєвропейського регіону, зокрема Украї­ни, споживають кухонну сіль орієнтовно на рівні 10-15 г (більше 7000 мг натрію) на добу, що є значним перевищенням фізіологічної потреби організму, рекомендованих рівнів спожи­вання (обґрунтованих ВООЗ та національними професійними асоціаціями) і спричинює високий ризик артеріальної гіпертензії і серцевої недостатності.

Дотримання дієти з пониженим вмістом солі є важливим елементом профілактики серцево-судинних захворювань і контролю симптомів серцевої недостатності.

Дієтою з пониженим вмістом солі вважається та, яка включає від 3,75 г до 5 г солі на добу.

ВПЛИВ ДІЄТИ

З ПОНИЖЕНИМ ВМІСТОМ НАТРІЮ НА ЗДОРОВ'Я

 

Результати численних досліджень із високим рівнем доказо­вості, які проведені у різних країнах світу, свідчать про значне зменшення артеріального тиску внаслідок обмеження спожи­вання кухонної солі.

Таким чином, досягається суттєве скорочення ризику таких небезпечних ускладнень як інфаркт та інсульт.

При зменшенні споживання солі на 5 г ризик ішемічної хворо­би серця скорочується на 17%, а інсульту - на 23%.

Ефективність обмеження солі у гіпертоніків дорівнює застосу­ванню сучасного препарату для зменшення артеріального тиску.

 

ПЕРЕЛІК ЗАХВОРЮВАНЬ,

ПРИ ЯКИХ ДОЦІЛЬНО ДОТРИМУВАТИСЬ ДІЄТИ З ПОНИЖЕНИМ ВМІСТОМ НАТРІЮ

 

1.       Гіпертонічна хвороба.

2.  Симптоматичні артеріальні гіпертензії, в тому числі у дітей та підлітків.

3.       Серцева недостатність.

4.       Ішемічна хвороба серця.

5.       НЦД, гіпертензивний варіант.

6.       Хронічна ниркова недостатність.

7.       Остеопороз.

 

 

 

 

 

ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО ДОТРИМАННЯ ДІЄТИ З ПОНИЖЕНИМ ВМІСТОМ НАТРІЮ

 

1.       Споживайте натуральні, необроблені харчові продукти.

2.       Пам'ятайте, що основна кількість солі міститься у техноло­гічно оброблених продуктах - хлібі, м'ясних продуктах, кон­сервах, твердому сирі та в інших.

3.       Пропонуйте дітям продукти і страви без значного додавання солі.

4.       Додавайте мінімальну кількість солі при приготуванні їжі. Мор­ська сіль за вмістом натрію не відрізняється від звичайної солі.

5.       Уникайте вживання соленої риби, соєвого соусу, китайської їжі, соусу барбекю, оливок, бульйонних кубиків, квашеної ка­пусти, солоних огірків і помідорів.

6.       Використовуйте суміші для приправ або прянощі без вмісту солі, або спробуйте додавати в страви зелень, цибулю або часник.

7.       Для приготування м'ясних маринадів і соусів спробуйте як основу сік апельсину, лимону, лайму, ананасу або оцет.

8.       Не вживайте готові супи (концентрати), напівфабрикати, заморожені овочеві суміші, піцу.

9.       При необхідності доцільно додавати в страви сіль зі зни­женим вмістом натрію (в складі 30% хлориду калію, 70% хло­риду натрію), за умови відсутності протипоказань до вживан­ня калію.

 

ЗАУВАЖТЕ!

Багато натрію (солі) міститься в хлібі, ковбасних виро­бах (оброблені м'ясні продукти), сандвічах (вуличні хот-доги, гамбургери), піці, готових супах з концентратів. Тому вживання цих продуктів слід уникати.