Публікації поліклініки
ДОНОРСТВО БЕЗПЕЧНЕ
Людина, яка віддає свою кров іншій, — це донор. Слово донор походить від латинського дієслова dоnаrе, що означає дарувати. Кожному жителю нашої країні знайоме слово "донор" та вислів "переливання крові". Ці два поняття тісно пов'язані між собою. Переливання крові є одним з найбільш ефективних способів лікування багатьох захворювань, воно успішно застосовується при лікуванні великих крововтрат, що виникли в результаті травм, пов'язаних з аваріями на транспорті або виробництві; при пораненнях, отриманих під час воєнних дій, землетрусів або обвалів, а також при крововтратах під час тяжких операцій або пологів. Кров також життєво необхідна хворим на гемофілію, анемію і онкологічним хворим при хіміотерапії, хворим з тяжкими опіками, лікування яких також вимагає переливання крові або введення в організм хворого різних частин її, так званих препаратів та компонентів крові. Переливання крові роблять всім: дітям, дорослим — всім, кому терміново потрібна кров. Кожен третій житель Землі хоч раз в житті потребує донорської крові.
На жаль, замінити кров та її компоненти на сьогодні нічим. Людство ще не придумало такої рідини. Кровозамінники замінюють тільки рідку частину крові – плазму, а не клітини крові (еритроцити, тромбоцити), тому єдиним джерелом донорської крові є людина.
Кров поділяється на чотири групи: 0(1), А(ІІ), В(ІІІ), АВ(ІV) — за певними факторами, що містяться або відсутні в еритроцитах і плазмі людини.
Про те, що донорство не лише важливе, а й корисне для здоров'я переконані донори "зі стажем". Бути донором крові - це суцільні "ЗА". По-перше, можна слідкувати за власним здоров'ям. Адже донора перевіряють на різноманітні інфекції, при чому безкоштовно. По-друге, як запевняють лікарі, – періодична здача крові позитивно впливає на здоров’я людини, адже кров постійно оновлюється, а відтак і організм оздоровлюється, постійний донор страхує себе від різноманітних захворювань, починаючи від поліпшення діяльності імунної системи, печінки, підшлункової залози, інших органів травлення, як наслідок - стабілізується обмін речовин, що є надійною профілактикою захворювань серцево-судинної системи, всіх «хвороб накопичення» - атеросклерозу, подагри, ожиріння аж до шизофренії.
- Ваша разова дача крові врятує три життя, приємно відчувати причетність до долі світу взагалі та до долі іншої людини зокрема.
- Донорів не так багато, приємно усвідомлювати, що ви - один з небагатьох. Це підвищує самооцінку.
- Бути здоровим нині модно, авторитетно, престижно, а до донорів зараховують тільки здорових людей. Приємно усім показати, що ви з їх числа.
- Після дачі крові відчувається прилив нових сил - це яскраве свідчення оновлення організму.
- Навіть одноразова дача крові позитивно діє на організм. Оживляється клітинний склад, активізуються всі резервні сили організму, стимулюється кровотворення.
За історію донорського руху незалежної України близько 50 тисяч осіб отримали звання «Почесний донор України», а 16 визнані гідними високого звання «Заслужений донор України».
Гарантії донорам крові, пільги, які надаються донорам крові, та додаткові пільги, які надаються донорам у зв'язку із систематичною безоплатною здачею крові і її компонентів, обумовлені Законом України "Про донорство крові та її компонентів".