КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Грудне вигодовування. Чому це так важливо?

Грудне молоко – це їжа, яку в нормі повинна отримувати новонароджена дитина та дитина перших років життя. Воно натуральне, безпечне для дитини, завжди саме тієї температури, яка потрібна.

Грудне молоко:

  • легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини;
  • захищає малюка від різних інфекцій, алергій, сприяє формуванню власної системи імунітету;
  • забезпечує ріст і розвиток немовляти;
  • забезпечує емоційний контакт із молоком;
  • сприяє інтелектуальному та пізнавальному розвитку;
  • допомагає запобігти неплановій вагітності після пологів;
  • захищає здоров'я матері — сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочних залоз, матки та яєчників;
  • значно дешевше ніж штучні суміші.

Чи потрібно вам готуватися до вигодовування грудьми?

Так, але це зовсім нескладно і не потребує якихось надмірних зусиль від вагітної жінки. По-перше, треба бути глибоко впевненою в необхідності природного вигодовування для майбутньої дитини, мати бажання обов'язково годувати її грудьми, а також отримувати підтримку з боку рідних, чоловіка та медичного персоналу. Звичайно, починати готуватися до цього потрібно із своєчасного нагляду в жіночій консультації і ретельного обстеження під час вагітності. Зверніть увагу на регулярний контроль за масою тіла, активізацію гімнастичних вправ для грудних м'язів, носінні бюстгальтера з простої щільної тканини, достатнього за об'ємом для того, щоб не здавлювати молочну залозу.

Будьте впевнені: ви можете годувати!

Дуже суттєвою умовою успішного грудного вигодовування є ваш позитивний емоційний стан, велике бажання годувати грудьми. І навпаки, якщо ви хвилюєтеся, збентежені, невпевнені в собі, не розумієте, чому важливе природне вигодовування, або відчуваєте біль, то навіть при достатньому виробленні молока грудною залозою воно може не виділятися.

Найкраще, коли ви з малюком разом

Часте, активне смоктання дитини за її вимогою можливо здійснити лише тоді, коли вона зразу після пологів знаходиться поруч із вами в одній палаті. Частота прикладання дитини до грудей у таких випадках може досягати 10-12 разів на добу. В міру збільшення кількості молока, частота годувань зменшуватиметься до 7-9. Особливо важливі в підтримці лактації нічні прикладання до грудей.

Якщо раннє прикладання з якихось причин не відбулося і перше годування відклалося на деякий час, лактація у цьому випадку також може бути успішною і тривалою. Матері, яка з якихось причин не може прикладати дитину до грудей, треба регулярно зціджувати молозиво. Навіть якщо після пологів молочні залози видаються порожніми, потрібно обережно помасажувати сосок і ареолу, а потім зцідити краплі молозива, повторюючи цю процедуру регулярно. Молозиво треба віддавати дитині, якщо вона може отримувати їжу через рот. Кількість молока обов'язково збільшиться і буде достатньою для годування дитини.

Це є важливим і для здоров'я дитини, і для становлення лактації в матері. Особливо важливі в підтримці лактації нічні прикладання до грудей. Не треба штучно обмежувати тривалість годувань. Дитина сама відпустить груди, коли наїсться.

Щоб годування було приємним і легким треба займати зручне положення, ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина теж повинна бачити ваше обличчя, особливо очі. Найкраще годувати оголену дитину. Миття грудей перед кожним годуванням не потрібне, бо це може призвести до пересушування сосків та утворення тріщин. Цілком достатньо щоденно приймати душ.

 Якщо молока не вистачає

Практично кожна здорова жінка може повністю забезпечити потребу своєї дитини в молоці. І все-таки бувають ситуації, коли материнського молока немовляті не вистачає.

В такому випадку дитя стає неспокійним, часто плаче, не витримує інтервали між годуваннями чи навпаки - почувається в'ялим, апатичним. Малюк погано набирає вагу, рідше мочиться (менше 7 разів на добу), а сеча має інтенсивно-жовте забарвлення, випорожнення щільні - 1 раз на добу або навіть 1 раз на 2-3 доби.

Ситуації, коли у матері не вистачає молока, можуть виникнути в будь-який період лактації. Це трапляється в перші дні після пологів, коли молоко продукується не достатньо швидко, а часом - і в більш пізні терміни лактації (так званий "лактаційний криз" й "голодний криз").

Лактаційний криз

У багатьох жінок, які годують (практично у 2/3), через 1-1,5 місяця після пологів спостерігається короткочасне зменшення об'єму лактації, що супроводжується відсутністю відчуття припливу молока (лактаційний криз). У деяких жінок такі кризи відбуваються кілька разів. Якщо лактаційний криз своєчасно не розпізнати і не прикласти зусиль для збільшення лактації, то результатом, як правило, буде швидке згасання лактації і раннє переведення дитини на штучне вигодовування. Разом із тим, наші спостереження показують, що лактаційний криз - явище цілком оборотне, і при правильній тактиці об'єм молока швидко відновлюється.

Голодний криз

Часом виникає на 3, 7 і 12 тиждень лактації. Поява такого кризу пов'язана з особливостями процесу росту дитини. Коли інтенсивність росту збільшується, потреба в материнському молоці зростає і тому не забезпечується фактичним об'ємом лактації.

Голодний криз явище також оборотне. В разі дотримання правильної тактики, молочні залози матері відповідають на зростаючу потребу в молоці збільшенням його продукування, отже через кілька днів знову встановлюється динамічна рівновага між потребою в молоці та його виробленням. Не поспішайте догодовувати дитину молочною сумішшю!

Ви маєте прикласти всі зусилля для того, щоб збільшити об'єм лактації. Для цього потрібно:

ü  Відпочити не менше 48 годин (забудьте про прибирання, прання, приготування їжі тощо).   Приділити більше уваги своєму харчуванню і режиму пиття.

ü  Бажано, щоб чоловік та інші родичі на кілька днів взяли на себе максимум домашньої роботи.

ü  Тимчасово збільшити кількість годувань до 10-12 разів на добу.

ü  Прикладати дитину до обох грудей під час кожного годування.

ü  Додатково зціджувати молоко після годування.

ü  Обов'язково годувати дитину вночі для інтенсивного вироблення гормону пролактину, що відповідає за продукування молока.

ü  Не давати дитині ніяких штучних сосок (у тому числі "пустишку"). Якщо малюка потрібно догодовувати, використовуйте чашку, ложку, піпетку, а не пляшку із соскою. Діти швидко вчаться пити молоко з чашечки чи ложки і не відмовляються від грудей.

Ці поради досить легкі у виконанні і дають дуже хороший результат - як правило, через декілька днів об'єм продукованого молока помітно збільшується, що дозволяє продовжити радість годування грудьми ще на кілька місяців. Додатково можна також включити в свій раціон продукти харчування та відвари трав, що мають лактогенні властивості.

Пам'ятайте, що тривале годування – материнським молоком одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров'я малюка не тільки протягом періоду грудного вигодовування, але й в наступні періоди життя. Щоб забезпечити тривале і успішне грудне вигодовування, потрібно дотримуватись наступних правил:

- правильно прикладайте дитину до грудей

- годуйте дитину "за вимогою", вдень та вночі

- тривалість кожного годування визначається дитиною: маля саме відпускає груди, коли наїлося.

До віку 6 місяців дитині не потрібно нічого, окрім грудного молока (ніякої іншої їжі, води, чаїв, соків тощо). Грудне молоко повністю забезпечує потреби дитини першого півріччя життя в рідині та поживних речовинах. З другого півріччя життя дитину починають знайомити з тим, що їдять дорослі: вводять пригодовування, але грудне годування не переривають і прикладають дитину до грудей так часто, як вона попросить. Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ) рекомендовано продовжувати грудне вигодовування до двох років та більше.

Деякі жінки хочуть відпочити після пологів. Але ж, любі мами  цілих дев'ять місяців чекали ваше маля, воно було частинкою вас і після народження потребує тісного зв'язку з вами. Тільки ви можете подарувати дитині любов і ніжність, тепло і турботу, єдину найкращу їжу – грудне молоко, та захистити її від інфекції. Тому треба набратися сил і терпіння. І це повернеться до вас здоров'ям і щастям вашої дитини.