КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Кліщі — рознощики інфекцій

Кліщі найбільш активні  у травні-червні. Протягом цього періоду, з метою попередження укусів кліщів, необхідно дотримуватися чітких правил, а також пам’ятати, що на відкритих місцях, які прогріваються сонцем, знайти цих паразитів важко. Зазвичай, кліщі нападають у затінених частинах лісу з густими заростями трави та дрібних чагарників. На людині улюбленими місцями для кліщів є голова, ключиці, пахви і пахові складки.

         Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, які присмокталися, можна помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), чого людина може  й не помітити. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

         Основна шкода, що наноситься кліщовим паразитом, полягає не в самому укусі, а в інфекційних хворобах, носієм яких він є. До найбільш поширених і небезпечних захворювань відносять:

-         Кліщовий енцефаліт є вірусним захворюванням. Характерні симптоми: головний біль, судоми, підвищена температура. Найбільш вразливе місце в організмі — центральна нервова система. Симптоми проявляються приблизно через тиждень. Це дуже небезпечне захворювання з високим ступенем ризику ускладнень. Лікування — імуноглобулін (вводиться в перші кілька днів після укусу).

-         Хвороба Лайма (бореліоз). Це захворювання має бактеріальну природу і не настільки небезпечне, як перше. Крім загальних інтоксикаційних ознак наявності широке поширення висипки. Найбільш вразливе місце в організмі: внутрішні органи і основні функціональні системи. Вакцини проти бореліозу не існує, тому важливо здійснити своєчасне лікування за допомогою антибіотиків.

-         Геморагічна лихоманка — вірусна інфекція, здатна провокувати сильні внутрішні кровотечі, постійну лихоманку. Лікування — противірусні препарати, розчин глюкози і вітаміни К і Р (для зміцнення судинних стінок).

 

         Симптоми кліщового укусу і дії при його виявленні

         Небезпека полягає в тому, що укус кліща практично не відчутний для людини, тому може пройти досить тривалий час до появи перших ознак присмоктування паразита:

-         відчуття слабкості;

-         сильний озноб;

-         болісні відчуття в суглобах;

-         світлобоязнь.

         Ступінь прояву ознак залежить від особливостей організму укушеного і кількості паразитів. Більше постраждають діти, особи похилого віку, люди з хронічними захворюваннями, алергіки і ті, чий організм має слабку захисну систему (імунітет).

         Якщо кліщ не був виявлений на етапі первинної, то слід очікувати прояву основних симптомів інтоксикації паразитом:

-         гіпертермія (температура тіла стає близько 37-38 градусів);

-         підвищене серцебиття;

-         висипання на шкірі;

-         свербіж.

         Якщо після видалення кліща самопочуття не поліпшується, то потрібно негайно звернутися до найближчого медичного закладу до лікаря-інфекціоніста. Він порадить для початку здати кров, щоб перевірити наявність антитіл, що борються з інфекціями, рознощиком який є кліщ. При несприятливому результаті аналізу необхідно за наполяганням лікаря пройти процедуру введення імуноглобуліну.

 

Яких правил необхідно дотримуватися щоб захистити себе від нападу кліщів?

1. Використовувати засоби особистого захисту від кліщів. Ефективними є репеленти, тобто речовини, які їх відлякують. При виникненні алергічних реакцій необхідно звернутись до лікаря.

2. При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний одяг, з довгими рукавами, і який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, які наповзають. Голову слід покривати головним убором.

3. Через кожні 2 години прогулянки необхідно проводити само- та взаємоогляди та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям, пахвові западини, спину.

4. Якщо вирішили ночувати на природі, місце для відпочинку і нічного сну необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

5. Краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів).

6. Вдома треба одразу прийняти душ, змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів!

7. Не заносьте в будинок букети польових квітів з лісу, так як на них можуть бути кліщі.

8. Систематично оглядайте домашніх тварин після прогулянок у парку, виходу на природу.