КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Лептоспіроз

Лептоспіроз - це інфекція, яку викликають лептоспіри. Інші назви захворювання: водна (собача) лихоманка, японська лихоманка, інфекційна жовтяниця.

Сприятливим середовищем для лептоспір вважається підвищена вологість і тепло. Лептоспіроз зустрічається повсюдно.

Джерела інфекції – тварини. Це можуть бути пацюки, землерийки, собаки, велика рогата худоба, свині та ін. Людина, яка захворіла на лептоспіроз, не є джерелом інфекції. Збудників можна підхопити через шкіру, якщо вода забруднена виділеннями тварин. Лептоспірозом можна захворіти при контакті з вологим ґрунтом, при обробленні м’яса, а також при вживанні інфікованих продуктів (молоко). Хвороба часто зустрічається в середовищі працівників тваринницьких ферм і ветеринарів. Лептоспіроз має сезонний характер. Найбільше хворих виявляється в літку.

Щоб лептоспіри проникли в організм, достатньо найменшого пошкодження шкіри. Тому зараження відбувається навіть при швидкоплинному контакті з водою, де є мікроби. Через кон’юнктиву очей і слизові оболонки збудник теж легко потрапляє всередину. У місці проникнення лептоспір не спостерігається ніяких змін.

По організму збудники пересуваються по лімфатичній системі. Однак запальних процесів в лімфовузлах не буває. Лептоспіри легко потрапляють в тканини і органи. Вони вражають ЦНС, нирки, легені, печінку і селезінку. Лептоспіри розмножуються і накопичуються у внутрішніх органах. Цей період захворювання називають інкубаційним. Він триває до 2 тижнів.

Симптоми лептоспірозу

Інфекція проявляється гострою лихоманкою. Провісників захворювання немає.

У хворого спостерігається загальна інтоксикація організму. Виникає озноб, сильний головний біль, висока температура. У людини пропадає апетит і сон. Він страждає від постійної спраги.

Найчастіше інкубаційний період триває близько тижня. Лептоспіроз має 2 фази. Перша фаза – лептоспіремія(розповсюдження). У цереброспінальній рідині і в крові можна виявити збудника. Вищеописані явища спостерігаються протягом 4-9 днів. Повторні озноби, болі в м’язах та підвищення температури тіла – характерні симптоми захворювання.

Яскравою ознакою є сильні м’язові болі. Пальпація литкових м’язів, поперекової області і м’язів стегна заподіює біль. Іноді виникає почервоніння обличчя, верхніх відділів грудної клітини та шиї. У деяких хворих з’являється висип. Може виникнути діарея, кашель і кровохаркання.

Друга фаза – токсемія внутрішніх органів. Недуга вражає нервову систему, печінку і нирки. У важких випадках можливі : жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.

Наслідки лептоспірозу

Гостра недостатність нирок і печінки, захворювання очей. Також може виникнути парез або параліч.

Профілактика лептоспірозу

Ветерінарно-санітарні заходи є важливими профілактичними методами. Вони передбачають виявлення і лікування хворих тварин, знищення гризунів. Забороняється використовувати воду з забруднених джерел.