Публікації поліклініки
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ТРАВМАХ
Що робити при невеликих забоях м’яких тканин та розтягненнях?
· До ушкодженого місця прикладіть холод на 15—20 хв.
· Накладіть тугу пов’язку, щоб здавити тканини і обмежити поширення крововиливу (можна використати еластичний чи звичайний бинт).
· Забезпечте пошкодженій кінцівці повний спокій і холод протягом 2 днів.
· Через 2 дні після травми почніть зігрівати травмоване місце, щоб прискорити розсмоктування крові з крововиливу (робіть зігрівальні компреси, місцеві теплі ванни тощо).
· За наявності підозри щодо розриву зв’язок або сухожилля, а також у випадках, коли біль і набряк не зникають, зверніться до травмпункту або лікаря-травматолога.
· При множинних ударах, ударах суглобів, внутрішніх органів викличте «швидку медичну допомогу».
Що робити при вивиху?
· Ні в якому разі не намагайтесь самостійно вправити вивих.
· Зафіксуйте вивихнуту кінцівку в тому положенні, яке вона набула після травми. Верхню кінцівку підвішують на косинку, нижню — іммобілізують за допомогою шин і підручних засобів.
· Прикладіть холод до ушкодженого місця.
· Дайте постраждалому знеболювальний засіб.
· Не дозволяйте постраждалому пити та їсти.
· Викличте «швидку медичну допомогу».
Що робити при переломі та підозрі на перелом?
· Ні в якому разі не намагайтесь вправляти самостійно уламки кісток, «вирівнювати» деформовану кінцівку.
· Викличте «швидку медичну допомогу».
· Дайте постраждалому знеболювальний засіб.
· При відкритому переломі і сильній кровотечі її слід зупинити. Для цього треба постраждалу кінцівку трохи підняти, притиснути пошкоджену судину до кістки або накласти стисну пов’язку. Якщо ці заходи не допомагають, слід накласти джгут вище місця кровотечі (під джгут треба підкласти тканину та записку із зазначенням часу накладання).
· При відкритому переломі за можливості необхідно обробити краї рани антисептиком, а потім накласти на рану стерильну пов’язку.
· Дуже важливо перед транспортуванням постраждалого зафіксувати пошкоджену кінцівку. Це краще зроблять лікарі «швидкої», але якщо доведеться робити це самостійно, слід надати кінцівці фізіологічного положення, а якщо це неможливо — положення, при якому кінцівка найменше травмується.
· Прикладіть холод до ушкодженого місця.
· У разі перелому верхніх кінцівок, якщо стан потерпілого дозволяє, можна дістатися медичного закладу самостійно.
Для фіксації кінцівок при вивихах та переломах використовуйте готові або імпровізовані шини (дошку, палицю, прут, парасольку). Фіксуйте суглоб вище та нижче місця перелому. Не накладайте шини безпосередньо на тіло: підкладіть під них вату, хустку, рушник, шматок тканини. Якщо нічого подібного під рукою немає, пошкоджену руку підвішують на косинку, а ногу прибинтовують до здорової ноги.
Як надати першу допомогу при опіках?
1 Усуньте джерело опіку
2 Охолодження уражених ділянок
Якщо у потерпілого опік першого або другого ступеня, ушкоджену ділянку потрібно підставити під струмінь холодної води на 15-20 хв. При цьому не рекомендують використовувати лід, остільки ви можете тільки погіршити ситуацію.
3 Закриття опікової поверхні
Після охолодження опікову поверхню потрібно закрити для обмеження її контакту з навколишнім середовищем. Так ви знизите вірогідність розвитку інфекційного процесу, особливо якщо на ушкодженій ділянці відкрилась рана.
4 Знеболення
Якщо у вас є знеболюючі препарати, можна дати їх потерпілому. В даному випадку можна використати як таблетовані, та і ін’єкційні форми знеболюючих препаратів. Для цих цілей підійдуть нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, кеталгин, диклофенак, німесулід ,дексалгін, парацетамол і інші.
5 Транспортування хворого
Потерпілого потрібно як найшвидше доставити в найближче стаціонарне відділення хірургічного або травматичного профілю.
6 Чого не слід робити
Найбільш розповсюдження помилка при опіках - це змазування ушкодженої ділянки маслом, кремом, маззю, яєчним білком і іншими подібними засобами. Це категорично не можна робити, оскільки такі засоби утворюють плівку на поверхні шкіри, що тільки погіршить теплообмін, а значить, опік пошириться вглиб тканин.
Крім того не можна відривати прилиплу до рани одяг і проколювати утворені пухирі. На тільки,що обпечене місце не можна наносити про опікову піну.
Але щоб не було травм, потрібно їх запобігати. Основним способом профілактики різних видів травм, є дотримання технік безпеки. У домашніх умовах теж потрібно дотримуватися нескладних застережних заходів при роботі з гострими, гарячими, хімічно небезпечними предметами. При заняттях спортом необхідно уникати ударів, вивихів, переломів.