Публікації поліклініки
Профілактика наркоманії
Проведенням профілактичних заходів щодо попередження розповсюдження наркотичної залежності займається одноразово кілька соціальних інститутів. І всі вони підпорядковані одній меті: створити базу (правову, силову, інформаційну), яка дозволить максимально широко розповсюдити дані про шкідливість наркотичних речовин і уникнути або полегшити проблеми, які пов'язані з вживанням їх.
Оскільки наркоманію, токсикоманію та тютюнопаління слід вважати не просто шкідливими звичками, а захворюваннями людини, профілактика цих явищ в першу чергу повинна проводитись медичними установами, а законодавчі органи визначають документально методи боротьби з поширенням і торгівлею наркотичними препаратами.
Силовими системами забезпечується втілення законодавчих заходів у життя і проведення специфічних операцій по зупинці розвитку наркомафії. Наукові установи створюють препарати, що дозволяють вилікувати залежність людини від хімічних речовин і виявити осіб, які можуть бути схильні до такої залежності. Питання профілактики наркоманії безпосередньо стосується кожного, хто має безпосереднє або пряме відношення до наркотичних речовин - тобто є цільовою групою профілактики.
До цих груп слід відносити:
- підлітків - саме вони найбільш часто виявляються під впливом осіб, що пропонують наркотичні речовини на пробу. Їх нестабільна психіка легко піддається зовнішньому впливу, а відсутність чіткої власної точки зору робить їх особливо вразливими перед подібними впливами;
- особи, які вже один раз пробували наркотичні препарати і періодично проводили з ними експеримент; застосовують регулярно психотропні речовини без призначення лікаря.
- люди, що мають наркотичну залежність вже протягом деякого часу;
- співзалежні - сюди відносяться особи, які входять в соціальне оточення наркозалежної особи;
- особи, які займаються проституцією, що використовують у своєму роді діяльності наркотичні речовини.
Одним з найбільш дієвих методів профілактики вживання наркотичних препаратів є застосування заходів щодо обмеження їх поширення, проведення антиагітаційних заходів.
Їх основною метою має бути інформування людей, які знаходяться в зоні ризику, про негативний вплив всіх видів наркотичних препаратів на фізичний, моральний і психологічний стан людини, а також пропаганда здорового способу життя.
У проведеній роботі з населенням слід розрізняти декілька основних аспектів, які дозволяють правильно підібрати засоби по профілактиці і систематично впливати на всі верстви і категорії суспільства. Існує три ступеня впливу на цільові групи та населення в цілому. Основною метою первинної профілактики є попередження початку залучення до наркотичних засобів: -соціальний вплив, який здійснюється при взаємодії з населенням;
- психологічна допомога дозволяє вирішити виникаючі проблеми всередині особистості і при взаємодії з оточуючими, всередині колективу;
- педагогічні методи, що забезпечують отримання результату шляхом проведення навчання і пізнавальних бесід. Не можна переоцінити в цьому відношенні і допомогу ЗМІ у поширенні даних про негативний вплив всіх видів наркотичних препаратів на здоров'я та соціальну адаптацію людини. Допомога волонтерів, які також організовують і проводять просвітницьку роботу і допомагають знайти рішення тим, хто має певні проблеми і вже відчуває свою наркозалежність.
В цілі вторинної профілактики входить максимально раннє виявлення осіб, які вже мали досвід залучення до наркотиків і можуть або вже отримали залежність від таких речовин. Також вторинна профілактика займається питаннями запобігання рецидивів і поверненням до наркотичних засобів.
При недостатності ж вторинної профілактики застосовується третинна:
при виявленні наркотичної залежності застосовуються заходи по їх відновленню. Для цього здійснюється ряд медичних і соціально-психологічних заходів, спрямованих на усунення такої патологічної тяги до наркотиків. Методи, спрямовані на профілактику наркоманії, принесуть відчутні результати при комплексному їх застосуванні і націленості на результат. Завдяки всім методам впливу на населення, зокрема на підлітків і молодь, стає можливим проведення профілактичних заходів, які дозволяють запобігти виникненню патологічної залежності і тяги до наркотичних речовин, а також вирішити проблему при виникненні вираженої залежності.
Формування основ здорового способу життя, розвиток особистісного потенціалу та навчання навичкам соціального спілкування дозволяють більшою мірою зацікавити всі категорії населення у відсутності наркотичної залежності.