КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Профілактика пієлонефриту

 

Кожна хвороба має причину, по якій вона виникає. Якщо знати, що вона являє собою, можна уникнути розвитку недуги і, тим самим, зберегти власне здоров’я. Те ж саме стосується і пієлонефриту. Якісна профілактика неможлива без попереднього вивчення особливостей захворювання. Пієлонефрит - це захворювання, при якому запалюються ниркові миски та губчаста ниркова тканина. Основна небезпека цього захворювання криється в тому, що воно тривалий час розвивається без будь-яких симптомів, через це- вчасно виявити інфекцію вдається дуже рідко і, як правило, випадково. У більшості випадків захворювання настає у жінок до 40 років, у частини з них – під час вагітності – цьому сприяє розширення верхніх сечових шляхів, що настає внаслідок гормональних зрушень і стиснення  сечоводів вагітною маткою. У літньому віці чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. Це пов'язано зі стазом сечі внаслідок розвитку аденоми простати. Істотне значення у виникненні і розвитку пієлонефриту  має порушення стану макроорганізму, ослаблення його імунобіологічної реактивності. Зниження опірності організму до інфекції в результаті перевтоми, перенесених раніше захворювань, гіповітамінозу, надмірного охолодження, порушень кровообігу, хронічних хвороб та ін, а також масивне інфікування організму. Виникненню пієлонефриту сприяють такі хвороби, як: цукровий діабет, подагра, нефрокальциноз, недостатність калію, зловживання анальгетиками, позаниркові вогнища запалення (ентерит, часті ангіни, карієс, пневмонії, нагноєння), а також запальні процеси урогенітальної сфери (простатит, цистит, аднексит, вульвовагініт та ін.) Виходячи з перерахованого вище, а також складності своєчасного виявлення захворювання, ефективніше буде його попередити. Для цього рекомендується дотримуватися ряду спеціальних рекомендацій, розроблених профільними фахівцями, у тому числі найбільш відомими урологами світової медицини.

В цьому і полягає суть, а також корисність профілактичних заходів:

 - найголовніше, що потрібно запам’ятати – це те, що за своїм здоров’ям потрібно стежити. Необхідно вести відповідний спосіб життя, щоб не дати інфекції ні найменшого шансу вразити організм. Завдяки здоровому способу життя, можна буде уникнути не тільки розвитку пієлонефриту, але і багатьох інших захворювань, у тому числі і тяжких.

 – потрібно повністю відмовитися від шкідливих звичок. Мова йде про куріння і зловживання спиртними напоями. Те ж саме стосується і легких наркотиків, наприклад, марихуани, не кажучи вже про тяжкі наркотичні засоби. Причина в тому, що перераховані вище речовини провокують пригнічення імунної системи людини. Він стає набагато більш вразливим до різного роду недуг, в тому числі і пієлонефриту.

- бажано займатися спортом, не обов’язково на професійному рівні. Фізичні навантаження зумовлюють стимуляцію кровообігу, завдяки чому нирки насичуються киснем, а також ефективно очищуються від відпрацьованих продуктів обміну, що прискорює процес регенерації тканин. 

– потрібно і відпочивати. Під час відпочинку організм відновлює життєві сили і акумулює енергію, тобто, стає сильнішим і витривалішим, що дуже важливо для боротьби з різними збудниками інфекцій.

-  дуже корисні грязьові або мінеральні ванни. Якщо є можливість, відвідуйте спеціалізовані санаторії, особливо ті, які розташовані у гірській місцевості.

- запобігання захворюванням, за великим рахунком, буде неможливим, якщо нехтувати правильним харчуванням. Раціон кожної людини повинен включати в себе їжу, багату клітковиною, білками і вуглеводами. А ось жири потрібно обмежити.

-  дуже важливо пити багато рідини – вона буде прочищати нирки, не даючи їм застоюватися.  Норма рідини для здорової людини становить 25 мл на 1 кг маси тіла.  Одночасно цей крок є профілактикою сечокам'яної хвороби, одного з провокаторів пієлонефриту.

- постійно пийте журавлинний або інші кислі соки, багаті вітаміном С. Він підкисляє сечу, а це не по нутру бактеріям. Вони повільно ростуть.

-під час гігієни в області промежини жінки повинні дотримуватися правила підтирання: спереду - назад.

При цьому зменшується ризик попадання бактерій з шкірних покривів і прямої кишки в сечовивідні шляхи.

- перед інтимом необхідний туалет зовнішніх статевих органів. Це знижує ризик потрапляння бактерій у сечовивідні шляхи під час сексуального контакту; якщо це не виконано, то після статевої близькості слід помочитися і таким чином видалити бактерії, які потрапили в сечові шляхи ( чи прийняти душ).

- регулярно обстежуватися у лікаря. Сучасні методи діагностики здатні виявити пієлонефрит на ранній стадії, а значить, у пацієнта з’являється величезний шанс вилікувати цю хворобу без жодних негативних наслідків. 

- лікуйте інфекційні захворювання вчасно. Якщо у вашому організмі виявили якийсь запальний процес, не відкладайте його лікування в довгий ящик. Будь-який запальний процес сильно послаблює імунітет, до того ж, він часто стає причиною інших захворювань, таких як пієлонефрит. Тому, лікуйте всі захворювання вчасно.

Чим загрожує пієлонефрит нашому організму? Чого від нього можна, в кінцевому рахунку, очікувати? Не ускладнений пієлонефрит рідко призводить до важких пошкоджень нирок. Якщо, звичайно, у пацієнтів немає супутніх захворювань. А ось у пацієнтів групи ризику (діти, діабетики, хворі зі структурними порушеннями будови нирок і сечовивідних шляхів, порушеннями нервової регуляції функціонування сечового міхура) можливий хронічний пієлонефрит. Він, з часом, може перерости в хронічну ниркову недостатність.

Перераховані вище заходи профілактики, при належному їх застосуванні, стануть вашим надійним щитом від пієлонефриту.