КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО

“П’ЯТИЙ ЧЕРКАСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ”

Clinic

Адреса: 18029 м. Черкаси,

вул. 30 років Перемоги, 20

E-mail: clinica5@medicine.ck.ua

Публікації поліклініки

Профілактика вірусного гепатиту та холери

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ - цс гостре інфекційне захворювання, характери­зується пошкодженням печінки, порушенням обміну речовин, інтоксикацією.

Етіологія. Збудник інфільтративний вірус, який є термостабільний (гепатит А, В, Е ), погано на нього діє дез. розчин 3 % хлораміну.

Джерело інфекції. Хворий, заразний на протязі захворювання і вірусо-носій.

Він виділяється з сечею і фекаліями, знаходиться в крові, в сечі, і вагіналь- ному місці ( В ).

Механізм передачі. Фекально-оральний - гепатит А, аліментарний, контакт­но-побутовий, при гепатиті В - парентеральний, при переливані препаратів крові, при ін’єкції щеплення, в перукарні, при маніпуляції, при пошкодженні шкіри та слизових оболонок.

В теплий період часу. Найбільше пошкоджує печінку - гепатоцити.

Клініка. Інкубаційний період залежить від вірусу : при гепатиті А 7-50 днів, при гепатиті В до 2-3 місяців і буває інкубаційний період і до 6-9 місяців. Оперативне втручання чи не ходив до. стоматолога і ще до перукаря.

Захворювання починається з продромального періода від 1-2 тижнів, якщо людина була в контакті.

1.     грипоподібний ( катаральний стан ), найчастіше за цим гепатит А ( ломота, болі).

2.     диспептичні явища ( нудота, блювання).

3.     артралгічний ( болі в суглобах, болять одні і тіж суглоби ).

4.     астеновегетативний ( слабкість, в’ялість, зниження працездатності).

5.     змішані.

Гепатит А - грипоподібний.

Гепатит В - артралгічний.

Посилюються сили - почервоніння, апет ит; виникають неприємні відчуття, дискомфорт в епігастрі, важко, темніє сеча, знебарвлюються випорожнення, виникає жовтяниця.

Жовтіє склера, вуздечка язика тверде і м’яке піднебіння, тулуб і кінцівки що останнє пожовтіло, то перше біліє.

Об’єктивно - жовтяниця. З боку серцево-судинної діяльності - пульс нормальний, уповільнений, АТ нормальний або знижений. З боку дихальних шляхів немає, язик вологий.

Живіт трохи збільшений при об’ємі, при пальпації м’який, чутливий. При глибокій пальпації в правому міжребер’ї можна прощупати печінку.З появою жовтяниці температура знижується і поступово настає одужання. Ускладнення. ГОстра дистрофія печінки - від 1 - 5 % випадків зустрічається. Розвивається на 2-3 тижні захворювання. Характеризується : посилення жов­тяниці. Хворий збуджений, веселий, ейфорія. Вдень куняє, а вночі не спить. Огида до їжі. Підвищується температура тіла до 37 - 380 С, настає тахікардія АТ підвищується і падає. Болі в животі. Геморологічний висип на шкірі. Ясельні кровотечі. Блювання у вигляді кофейної гущі. Печінка зменшується, ховається під ребра. Настає прикома - кома і смерть.

Ускладнення:

-      гепатити;

-      гепатохоліцистит;

-      панкреатит;

-      дуоденіт;

-      цироз печінки.

Діагностика :

1.      Загальний аналіз крові - лейкопенія ( зміна червоної крові, еритроцитоз, ШОЄ нормальна або уповільнена).

2.      Загальний аналіз сечі - наявність жовчні пігменти, пишеться сеча жовтих пігментів.

3.      Загальний аналіз калу - знебарвлений кал.

4.      Проводять біохімічні дослідження крові:

а)   , білірубін норма 8,5 - 20,5 - при гепатиті росте ;

б)   , активність амінотрансфераз 0,1 - 0,68, при гепатиті росте - це показник, де вже росте;

в)   , цукор крові 4,44 - 6,66 - при гепатиті росте ;

г)    . холестерин норма 2,99 - 6, 24 - при гепатиті знижується ;

5.      Тимолова проба від 0 до 4 одиниці - при гепатиті зростає.

6.      Ставиться серологічна реакція, ставиться кров на НВ$А§ - Австралійський антиген - брати натще з другого тижня захворювання.

Лікування. Режим лежачий або палатний, категорично не рекомендують сидіти, згинатися над ліжком. Дієта - 5 стиг, обмеження гострого, перченого, смаженого і фізичний спокій.


Алахол - замісник жовчі, вітаміни. В період реконваленсенції (одужання) жовчогінні чаї - кукурузні рильця, шипшина, сліпі зондування - випити теплої лужної води або 2 жовтки, тепленьку грілочку на подушку під правий бік і полежати.

Профілактика. Дезинфекція проводиться у вогнищі, попередити. Обробляти інструментарій дез. розчином. Підбір донорів - обстеження. Боротьба з мухами. При контакті імуноглобуліну - грипкового.


ХОЛЕРА

Гостре інфекційне захворювання, що призводить до дегідратацій і демінералізації організму.

Етіологія : збудник - холерний вібріон. Грам негативний, виді­ляється антитоксин, може зберігатися на харчових продуктах, у морській воді до 2-х тижнів, у дистильованій до 18 днів. Зберігаєть­ся на папері, грошах, висока температура пагубно діє.

Епідеміологія : джерело інфекції хворий 5-6 днів і одужуючий протягом 2-4 тижнів. Вібріоносій виділяє збудника з випорожнен­ням, а хворі ще й з блювотними масами.

Механізм зараження; фекально-оральний.

Шляхи передачі: водний, харчовий, контактно-побутовий.

Сезонність: літо.

Патогенез: збудник проникає через рот в організм людини, частина гине в шлунку тому, що там кисле середовище, а інше йде в тонкий кишечник, де і розмножується на слизовій оболонці тонкої кишки, рідина ізотонічна - вода, сіль. Це призводить до проносу і блювоти, зневоднення організму, згущення крові, накопичення кислих тканин в організмі, порушення органів - нирок, сечі виділяється мало, ниркова недостатність.

Клініка : інкубаційний період від кількох годин до 5 днів. Захворювання починається гостро зазвичай вночі, або зранку часті позиви на низ і дуже рідкі. Болей в животі немає. Хворий відчуває слабкість, у декого неприємні відчуття в животі. У деяких хворих на цьому захворювання припиняється - це стерта форма.

Продовжується захворювання на 2-й день з’являється блювота без попередньої нудоти, яка не приносить полегшення. Випорожнен­ня рідкі, водянисті по типу „рисового відвару”, гіркота в роті. Хворий скаржиться на слабкість, сухість в роті, може спостерігати­ся запаморочення - це симптоми зневоднення організму. Судорги в ікрах, температура нормальна або еубфебрильна. Шкіра бліда, можна побачити акроціаноз кінчика носа, нігтів, шкіра суха набуває виду „руки пролки”. Хворий втрачає вагу, голос тихий, пульс прискорений, слабкого наповнення, АТ знижується, тони сердця слабкі, дихання прискорене, язик сухий, живіт заповнений перед актом дефекації. При пальпації м’який і не болючий, кількість сечі зменшена. З кожною годиною стан погіршується, слабкий голос, більша слабкість. У деяких хворих може припинитися - це легка форма.

І розвивається клініка гіповалемічного шоку. Шкіра холодна, температура знижується до 35 °, блювота і пронос зменшились, або припиняються зовсім. Але зростають симптоми ацидозу, шкіра холодна, тургор шкіри знижений, якщо взяти шкіру двома пальця­ми, то вона декілька секунд не розправляється. З’являється ціаноз повіки сині, ноги, руки, щоки втягнуті, глазні яблука западають в орбіти, в очах моління про допомогу. Рот відкритий, афонія, пульс майже не прощупується, тиск не вимірюється, тони серця не прослуховують, язик сухий, живіт заповнений, при пальпації м’який не болючий, печінка і селезінка не збільшені, кількість сечі змен­шується- ця форма може осложнитися колапсом і стає частіше причиною смерті хворих.

Діагноз : ставимо на підставі епідеміологічних, клінічних перебі­гах хвороби. Загальний аналіз крові: еритроцитоз, лейкоцитоз, ШОЕ уповільнене, ЗАС - мало, ЗАК копрограма „ рисовий відвар”, мікроскопічний.

Спеціальні методи: посів випорожнення, блювотних мас, сероло­гічні реакції, якщо 2-й тиждень хвороби.

Лікування: обов’язково госпіталізація, з тяжкою формою в окремі палати. Весь медичний персонал повинен бути добре озна­йомлений в правильному догляді за хворим і методом лікування.

При тяжких формах холери хворого кладуть на спеціальні ліжка Філіпса, а при відсутності їх на кушетки, в якій роблять круглий отвір навпроти ануса і підводять резинову трубку ( рукав ), для стоків через неї рідини виділеної хворим в підставлене відро. Потім в/в вводимо спеціально виготовлені сольові розчини.

Філіпс - 1 або трисоль: 5 г №С1 - солі, 4 г N314003 - соди на 1л двічі дистильованої води, 1 г КС1.

Протягом першої години 4-6 літрів цього розчину.

Перші 2 літри за 10 хвилин струйно.

Кожну наступну годину вводимо стільки, скільки втратив хворий 2,3... + 300 мл. Вводимо до тих пір поки не припиниться пронос і ще одну добу. Може бути алергія, то вводимо ЗО мг преднізолону, і обкласти хворого теплими грілками 136-37 °С. Язик вологий, даєм пити оралід теплий, чай солодкий, левоміцетін в таблетках по 0,5 4 дні.

Профілактика : у вогнищі ізоляція і лікування.

Дотримання правил виписки 9-10 день після одужання з три­разовим негативним результатом посіва калу, роблять 3 дні підряд,

а перед першим дають сольове послаблююче. Посів можна почати на 36 годину, 2 дні перерива на лужне середовище - лужний агар 1 раз жовчі посів дуоденальний вміст.

Диспансерний погляд: виявлення носіїв, обстеження контакних. Виявленого носія ізолювати і лікувати. Обстежувати приїжих людей. Карантин 5 днів.